کاشی و سرامیک

آنچه که پرسلان را از سرامیک های معمولی جدا می کند…

تفاوت پرسلان با سرامیک معمولی چیست؟ 

آنچه که پرسلان را از سرامیک های معمولی جدا می کند. 

اگربرای خرید سرامیک کف یا نمای ساختمان به بازار کاشی و سرامیک سری بزنید، با دو نوع سرامیک روبرو میشوید که از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی با هم ندارند؛ اگر با این دو محصول آشنایی نداشته باشید حتما به دنبال تفاوت های این محصول می گردید. در این مقاله سعی میکنیم ابتدا بررسی کاملی از هر دو محصول داشته باشیم سپس به تفاوتهای آنها بپردازیم.  

سرامیک چیست؟ 

سرامیک در واقع از خانواده کاشیها به شمار میرود و به دلیل مقاومتی که نسبت به کاشی دارد درمدت زمان کوتاهی توانست به یکی از محبوبترین محصولها برای استفاده در کف ساختمان و یا پوشش فضاهای داخلی و یا بیرونی و حتی فضاهایی که با رطوبت و آب سروکار دارد تبدیل شود.  

سرامیک از مواد مخلوطی چون خاکرس، کائولینت، اکسیدآلومینیوم، کاربیدسیلیکون، کاربیدتنگستن و آب تشکیل شده که این ماده خمیری را پس از قالبگذاری در دستگاههای خشککن قرار داده وسپس در کورههای کاشیپزی حرارت میدهند. 

برخی از سرامیکها ممکن است دارای یک لایه لعابی باشند که این لعاب میتواند ضدآب، تزئینی ،براق، مات و .. باشد 

سرامیکها به دلیل ویژگیهای خاصی که دارند از جمله طولعمر و مقاومت بالا، ظرافت، زیبایی، عایق بودن در برابر واکنشهای محیط وهمچنین از نظر بهداشت و نظافت همچنان جز محصولات پرکاربرد در ساختمانها به شمار میروند.  

پرسلان چیست؟ 

پرسلان جدیدترین تکنولوژی صنعت بزرگ سرامیک محسوب میشود و به دلیل ویژگیهای خاصی که دارد با نام پرسلان که ریشه ایتالیایی (به معنای پوسته) دارد نامگذاری شده است.
در واقع پرسلان یک محصول مقاوم، سفید
و شفاف است که متراکم تر از سرامیکهای معمولی است به همین سبب ضخامت بیشتری دارد. (البته دقت کنید که سرامیک خاک سفید را به دلیل رنگ سفید آن با پرسلان اشتباه نگیرید) 

میزان جذب آب در پرسلان بسیار پایین است و طبق نظریه انجمن آزمون و مواد آمریکا معمولا جذب آب در قطعات پرسلانی به حدود نیم(05) درصد و گاهی نزدیک به صفر میباشد.
به همین سبب استفاده از این محصول در محیط
هایی که رطوبت بالایی دارد و شهرهایی که یخبندان است به شدت توصیه میشود.  

استحکام بالاتر پرسلانها نسبت به سنگهای گرانیتی نیز از ویژگیهایی است که نشاندهنده کیفیت بالای این محصول در ساختمانها میباشد.
همچنین مقاومت
در برابر لکپذیری، عمرطولانی و زیبایی ماندگار محصول، ثبات رنگ در برابر نورخورشید و مقاومت بالا در برابر حرارت نیز از دیگر مزایای کاربردی این محصول به شمار میرود.  

حدود 30 سال از تولید این محصول میگذرد و به واسطه کاربردی بودن آن در سایزهای مختلف کوچک و بزرگ ویژه نمای ساختمان های تجاری و محیط های بزرگ و کوچک مسکونی تولید می شود.
که البته نمونه های متنوع آن را در سایزهای مختلف می توانید
 در سایت تابان بنا مشاهده کنید.  

پرسلانها همچنین قابلیت اجرای نصب خشک در نماها و فضاها را دارا میباشند و به اصطلاح قابلیت ابزارخوری و نصب قطعاتی چون کلیپس ، گووه و .. را در خود دارند.  

 از سویدیگر اگر بخواهیم به تفاوتهای بارز این دو محصول اشاره کنیم 

اختلاف قیمت هردو محصول ممکن است در برخی مواقع زیادتر از حدانتظار ما باشد، به این سبب که پرسلانها به واسطه ویژگیهایی که در بالا ذکر شد نوع پخت و مواد ترکیبی آنها متفاوتتر از سرامیک میباشد و همین امر سبب متراکمتر شدن و در مجموع گرانتر شدن آن می شود.  

پرسلان کیفیت بالاتری نسبت به سرامیک دارد و زیبایی خیره کنندهای به محیط حتی در دراز مدت میدهد.
به دلیل مقاومت پرسلان هزینه نگهداری کمتری نسبت به سرا
میک دارد و همین امر خرید پرسلانها را مقرون به صرفهتر میکند. اگرچه برای اجرای این محصول باید از نیرویکار متخصص استفاده کنید.  

به دلیل تراکم پرسلانها ممکن است برش محصول در حینکار سختتر باشد و به ابزار ویژه برشکاری نیاز داشته باشد. همچنین از لحاظ حمل و نقل نیز سرامیکهای پرسلانی سنگینتر از سرامیکهای معمولی هستند که دقت به این موضوع در هنگام خریدهای متراژبالا موثر است.  

آنچه در بالا ذکر شد تفاوتهای عمده ای در پروژههای ساختمانی ایجاد میکند که ظرافت و زیبایی محیطهای ساختمانی را در پایانکار به رخ میکشد، استفاده از محصولات باکیفیت و مرغوب در صنعت ساختمان علاوه بر اینکه میتواند از لحاظ ایمنی محیط،  آرامشخاطر داشته باشد؛
در گذرزمان نیز از لحاظ اقتصادی بهصرفه خواهد بود و نیاز به هزینههای نگهداری و یا ترمیم فضا نخواهد داشت.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *