مقاله آموزشی

راهنمای خرید کاشی و سرامیک

راهنمای خرید کاشی و سرامیک 

 

برای خرید کاشی و سرامیک باید به موارد مختلفی دقت کرد که در اینجا سعی می کنیم مهمترین دغدغه هایی که در هنگام خرید با آن مواجه هستید را بررسی کنیم.  

برای خرید کاشی و سرامیک ابتدا باید به طرح و شکل ظاهری آن توجه کنید و مطابق آنچه که سلیقه شماست و با آن ارتباط ذهنی برقرار میکنید انتخاب نمایید.  

رنگ کاشی و سرامیک یکی دیگر از مباحثی است که برای خرید باید به آن دقت کرد به گونهای که هارمونی رنگها در انتخاب این محصول نقش قابلتوجهی بر ظرافت کار و زیبایی آن دارد. به عنوان مثال برای محیطهایی که فضای بسته و کوچک دارند انتخاب کاشی و سرامیکی که زمینه روشن دارند، می تواند گزینه مناسب تری باشد البته استفاده از طرح هایی با تم تیره و یا گلدار به شرطی که چیدمانی مناسب فضای شما باشد می تواند محیط را زیبا جلوه دهد.  

سایز کاشی و سرامیک از دیگر مباحثی است که در هنگام خرید محصول با آن مواجه میشوید، سایزهای کاشی و سرامیک امروزه غالبا 10×20 30×60 30×90 ، در سایزهای بزرگتر 100×33  یا 100×40 و سایزهای بزرگ جدید نظیر 60×120 الی 180×360 با عنوان اسلب تولید می شوند این درحالی است که در گذشته محصولات کاشی و سرامیک در قطعات مستطیل و مربع شکل با سایزهای کوچکتر نیز تولید میشد. بنابراین برای انتخاب میبایست با اندازه گیری دقیق و مناسب سایزهایی انتخاب کنید که اندازه‌های برابر و قابل تقسیم باشند تا در هنگام نصب ضایعات کاهش یابد. همچنین دقت کنید که متراژ فضا و محیط شما و سایزمحصول انتخابی ارتباط مستقیمی در جهت زیبا نشان دادن محیط  دارند. 

 

بعد از اینکه کاشی و سرامیک را مطابق با سلیقه خود انتخاب کردید، لازم است که به کیفیت و درجه محصول نیز دقت کنید؛ در واقع یکی ازموارد مهم در انتخاب کاشی و سرامیک درجه می باشد . همواره در تولیدات کاشی درجه یک بالاترین کیفیت محصولات تولیدی است و هرچه مقدار این عدد افزایش داشته به یک نسبت از کیفیت محصول کاهش می یابد . 

قیمت محصول نیز از مواردی است که با این مهم ارتباط دارد . در واقع هر چه درجه محصول بالاتر باشد به تناسب کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری دارند. و محصولات ارزان تر نیز با کیفیت پایین تر داوم و استقامت کمتری در مواجه با محیط از خود نشان می دهند. 

 

چه تفاوتی بین کاشی و سرامیک وجود دارد?

در قسمت بالا موارد مربوط به خرید محصول را توضیح دادیم و در این جا قصد داریم اطلاعات تخصصی تر در حوزه کاشی و سرامیک را توضیح دهیم، توجه کنید که دانستن این اطلاعات در زمان خرید  میتواند در نوع انتخاب و دقت نظر شما تاثیرگذار باشد.  

 

کاشی به محصولی گفته میشود که فقط برای پوشش دیوار مناسب هستند و به دلیل نداشتن استحکام کافی نمیتوان کاشی را برای سطوح کف  به کار برد. 

کاشی از اجزای مختلفی تشکیل شده؛ سفال که همان جزء اصلی کاشی و یا استخوان بندی کاشی گفته میشود. لعاب کاشی که قسمت رویی آن را می پوشاند جنسی شیشه ای دارد. زیبایی بصری و رنگ کاشی را شما در این قسمت ظاهری مشاهده میکنید.  

به مواد غیر معدنی نیز سرامیک گفته می شود منظور از مواد غیر معدنی همان مواد غیر آلی است. لعاب روی کاشی می تواند از جنس سرامیک هم باشد، که به آن کاشی سرامیکی یا سرامیک گفته میشود. از بهترین نمونه های کاشی،و سرامیک را می توانید در قسمت محصولات تابان بنا مشاهده کنید.  

مقاومت کاشی نسبت به سرامیک در برابر نیروی فشار و حتی شدت سرما و گرما کمتر است و به همین دلیل بیشتر مناسب برای محیط های بسته است . 

مقاومت سرامیک نسبت به کاشی در برابر فشار ، سرما و گرمای شدید و رطوبت خیلی بیشتر استو می توان انها را در محیط های باز کار کرد زیرا شدت سرما و گرما روی آنها تاثیر خیلی کمی می گذارد اما اگر تمایل داشتید در محیط های باز از سرامیک استفاده کنید بهتر است که از نوع پرسلان که بسیار مقاوم تر از سرامیک است  استفاده کنید 

 سرامیک ها را هم می توان برای دیوار و هم می توان برای کف استفاده کرد امابه دلیل استحکامی و دوامی که دارد بیشتر برای کف استفاده می شود. 

سرامیکها اغلب بر دو نوعبراق و یا غیر براقتقسیم بندی می شوند هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد از جمله(درجه ، جذب آب ، ضریب اصطکاک ، درجه سائیدگی ، مقاومت در برابر سرما). توجه داشته باشید از کاشی کف میتوان در دیوار استفاده کرد اما کاشی های دیوار را نمی توان در کف سطوح استفاده کرد. 

 

کاشیها کدام قسمت ساختمان استفاده می شوند؟ 

 

 دیوارهای سرویس های بهداشتی , حمام و آشپزخانه , اتاق ها , پارکینگ , راهرو ها از پرمصرف ترین جایی هایی است که از کاشی برای پوششش آنها استفاده می شود. دلیل اینکه کاشی را بیشتر برای دیوارها استفاده می کنند این است که نسبت جذب زیادتری نسبت به سرامیک دارد و به همین دلیل برای دیوارها بسیار مناسب تر است. از سویی دیگر تنوع رنگی و مدل در کاشی ها بسیار بیشتر از سرامیک ها است. 

 

آنچه در تا اینجا مطالعه کردید راهنمای کوتاهی برای خرید کاشی و سرامیک بود، برای یادگیری و اطلاعات بیش تر در مورد محصولات کاشی و سرامیک می توانید دیگر مقاله های تابان بنا را مطالعه کرده تا با خیالی آسوده تر برای محیط زندگی خود محصولاتی با کیفیت و متناسب با تولیدات مدرن این صنعت انتخاب نمایید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *